Fortinet FortiGate 100F Next-Generation Firewall + 1 Year 24x7 FortiCare & FortiGuard UTP (FG-100F-BDL-950-12) | Generic (Premium Aftermarket) | 624 - Server Zone | Official UAE Supplier | View 1
Fortinet FortiGate 100F Next-Generation Firewall + 1 Year 24x7 FortiCare & FortiGuard UTP (FG-100F-BDL-950-12) | Generic (Premium Aftermarket) | 624 - Server Zone | Official UAE Supplier | View 2
Out of StockNEW ARRIVAL
Fortinet FortiGate 100F Next-Generation Firewall + 1 Year 24x7 FortiCare & FortiGuard UTP (FG-100F-BDL-950-12) Thumbnail 1
Fortinet FortiGate 100F Next-Generation Firewall + 1 Year 24x7 FortiCare & FortiGuard UTP (FG-100F-BDL-950-12) Thumbnail 2
Fortinet FortiGate 100F Next-Generation Firewall + 1 Year 24x7 FortiCare & FortiGuard UTP (FG-100F-BDL-950-12)
Model: FortiGate 100F
Key Specifications
  • 20 Gbps Firewall Throughput
  • 1.6 Gbps IPS Throughput
  • 1 Gbps Threat Protection Throughput
  • 2x 10GE SFP+ FortiLink Ports
  • 18x GE RJ45 Ports (including FortiLink)
  • 8x GE SFP Slots
  • 1 Year 24x7 FortiCare and FortiGuard UTP Bundle
info
Enterprise Bulk Pricing
Need 10+ units for your office? Contact our B2B sales team for a custom quote.
Get Bulk Quote →
ASK FOR PRICE
Incl. VAT
Sold By
Server Zone Computer Trading Official Store
blockOut of Stock
verifiedCondition: new
Estimated Delivery
Standard shipping for United Arab Emirates
Full Shipping Details →
Specifications
BrandFortinet
ModelFG-100F
Bundle ComponentsHardware + 1 Year 24x7 FortiCare + FortiGuard UTP
Firewall Throughput20 Gbps
IPS Throughput1.6 Gbps
NGFW Throughput1.5 Gbps
Threat Protection Throughput1 Gbps
IPv4 Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte, UDP)20 / 18 / 10 Gbps
Firewall Latency (64 byte, UDP)5 μs
Firewall Throughput (Packet per Second)15 Mpps
Concurrent Sessions (TCP)1.5 Million
New Sessions/Second (TCP)35,000
Firewall Policies10,000
IPsec VPN Throughput (512 byte)11.5 Gbps
Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels2,500
Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels16,000
SSL-VPN Throughput750 Mbps
SSL Inspection Throughput (IPS, avg․ HTTPS)1 Gbps
Application Control Throughput (HTTP 64K)2.2 Gbps
USB Ports1 x USB 3.0
Console Port1 x RJ45
Internal StorageNone (For variants with storage, see FG-101F)
Form Factor1RU Rack Mount
Dimensions (HxWxD)1.73 x 17.0 x 10.0 inches (44 x 432 x 254 mm)
Weight7.25 lbs (3.29 kg)
Power Input100–240V AC, 50-60 Hz
Power Consumption (Average / Maximum)35.1 W / 38.7 W
Heat Dissipation132.05 BTU/h
Redundant Power SupplySupported (Internal Dual AC PSUs)
Operating Temperature0–40°C (32–104°F)
Storage Temperature-35–70°C (-31–158°F)
Humidity10–90% non-condensing