Fortinet FortiGate 80F Hardware + 1-Year 24x7 FortiCare & FortiGuard UTP (FG-80F-BDL-950-12) | Generic (Premium Aftermarket) | 3742 - Server Zone | Official UAE Supplier | View 1
In StockNEW ARRIVAL
Fortinet FortiGate 80F Hardware + 1-Year 24x7 FortiCare & FortiGuard UTP (FG-80F-BDL-950-12) Thumbnail 1
Fortinet FortiGate 80F Hardware + 1-Year 24x7 FortiCare & FortiGuard UTP (FG-80F-BDL-950-12)
Model: FG-80F
Key Specifications
  • Next-Generation Firewall (NGFW) with 10 Gbps Firewall Throughput
  • Includes 1-Year 24x7 FortiCare Premium and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP)
  • 8 x GE RJ45 Ports and 2 x RJ45/SFP Shared Media WAN Ports
  • Powered by FortiASIC SOC4 Security Processor for ultra-low latency
  • Fanless, compact desktop form factor for quiet operation
info
Enterprise Bulk Pricing
Need 10+ units for your office? Contact our B2B sales team for a custom quote.
Get Bulk Quote →
AED 8,800
Incl. VAT
Sold By
Server Zone Computer Trading Official Store
In Stock
verifiedCondition: new
Estimated Delivery
Standard shipping for United Arab Emirates
Full Shipping Details →
Specifications
BrandFortinet
ModelFortiGate 80F
ColorWhite
MaterialsMetal Chassis
Dimensions38.5 x 216 x 160 mm
Weight1.1 kg (Unit only) / 2.4 kg (Shipping)
ProcessorFortinet FortiASIC SOC4
Connectivity8 x GE RJ45 ports, 2 x RJ45/SFP Shared Media ports, 1 x USB 3.0, 1 x Console (RJ45)
PowerExternal DC Power Adapter, 100–240V AC, 50–60 Hz
Warranty1-Year Hardware Warranty + 24x7 Support
CertificationsFCC, ICES, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL/cUL, CB, ICSA Labs
Included AccessoriesConsole Cable, Power Adapter, Quick Start Guide
Form FactorDesktop (Fanless)
Firewall Throughput10 Gbps
IPS Throughput1.4 Gbps
NGFW Throughput1 Gbps
Threat Protection Throughput900 Mbps
IPsec VPN Throughput6.5 Gbps
SSL-VPN Throughput950 Mbps
Concurrent Sessions1,500,000 TCP
New Sessions per Second45,000 TCP
Virtual Domains10 (Default) / 10 (Maximum)
Max FortiAPs Supported32
Operating Temperature0–40°C
Storage Temperature-35–70°C
Humidity Range10–90% non-condensing